Uvedieme typické príznaky depresie formulované v otázkach. Ak si na ne odpoviete vo vačšine prípadov kladne, je tento kurz určený pre vás:
- Máte stále smutnú a úzkostnú náladu? Prežívate pocity prázdnoty?
- Nedokážete myslieť pozitívne? Prepadajú vás pesimistické myšlienky na minulosť, prítomnosť aj budúcnosť?
- Cítite sa bezmocný/á, bezcenný/á?
- Obviňujete sameho seba za svoje zlyhania?
- Stratili ste zmysel života?
- Prestali ste cítiť radosť?
- Prestal iste so svojimi záľubami alebo sa z nich už nedokážete tešiť?
- Zle spávate? Dlho vám trvá, kým zaspíte a prebúdzate sa skoro ráno a už nemôžete znovu zaspať? Alebo naopak ste taký/á unavený/á a ospalý/á, že veľa spíte počas dňa?
- Stratili ste chuť do jedla? Výrazne ste schudli? Alebo naopak prejedáte sa a priveľmi priberáte?
- Máte pocit, že nemáte energiu, ste unavený/á? Cítite, že aj jednoduché činnosti vás stoja obrovskú námahu?
- Nemáte záujem o sexuálny život?
- Nadmerne posedávate alebo polihujete a neviete sa prinútiť urobiť niečo iné?
- Odkladáte povinnosti?
- Máte myšlienky, že váž život by ste najradšej ukončili?
- Ste nervózny/a, nepokojný/á, podráždený/á?
- Nedokážete sa sústrediť a zapamätať si informácie? Nedokážete urobiť jednoduché aj zložité rozhodnutia?
- Často vás bolí hlava? Máte poruchy trávenia? Máte zápchu? Máte dlhodobé telesné bolesti?
- Cítite, že vaše svaly sú stuhnuté, ochabnuté? Ľahko sa unavíte?
- Robíte si nadmerné starosti?
- Cítite, že ste veľmi často napätý/á?
Uvedené prejavy sú u každého iné. Nemusia sa u vás objaviť všetky príznaky. Napríklad niekto cíti neprekonateľný smútok a beznádejnú budúcnosť, ale je schopný v bežnom každodennom živote fungovať. Iný zase necíti až tak veľký smútok, ale výrazné sú u neho sebaobviňovanie a pocity viny.
Uvedené prejavy sú príznakmi depresie vtedy, ak sa objavujú príliš často, trvajú príliš dlho a sú tak intenzívne, že zasahujú do bežného života.
Čo vedie k rozvoju depresii? Nie je úplne jasné, ako presne depresia vzniká. Príčinou je vždy spoluúčasť niekoľkých faktorov ako dedičná predispozícia k vzniku depresii, biologické faktory, vplyv výchovy a sociálneho prostrenia, v ktorom žijeme a udalosti, ktoré sme prežili.
Modul vám pomôže hlbšie porozumieť tomu, čo sa s vami v depresii deje. Učí, akým spôsobom zaobchádzať s príznakmi a s problémami v živote a trénuje zručnosti, ktoré pomáhajú v budúcnosti predchádzať ďalšej epizóde depresie. Pomáha porozumieť depresii, jej príznakom a súvislostiam. Zameriava sa na zmenu depresívneho spôsobu uvažovania na konštruktívnejšie formy myslenia, čím dochádza k normalizácii nálady. K úprave nálady dochádza aj naučením sa techniky plánovania aktivít a zaraďovania príjemných aktivít do bežného dňa. Udržiavať žiadúci stav mysle a prežívania pomáha nácvik mindfullness (nácvik všímavosti).
- V prvej lekcii sa dozviete dôležité informácie, aby ste porozumeli tomu, čo je to depresia.
-
Následne detailne porozumiete tomu, ako sa cítite, čo sa deje vo vašom tele, aké myšlienky vám bežia hlavou počas depresívnej nálady a čo vtedy robíte.
- Neskôr sa naučíte techniky a stratégie, ako byť aktívnejší, menej unavený, ako si naplánovať činnosti počas bežného dňa a ako navýšiť počet príjemných aktivít počas dňa.
- Tak isto vás čaká aj lekcia, v ktorej sa dozviete ako zmeniť depresívny spôsob uvažovania o sebe, o živote, o budúcnosti na nedepresívne spôsoby myslenia. Naučíte sa uvedomiť si, akých chýb v myslení sa dopúšťate a meniť hlbšie depresívne postoje k sebe.
- V module sme pre vás pripravili aj lekcie zamerané na to, aby ste si aj v iných situáciách a pri iných problémoch vedeli poradiť sami, naučíte sa techniku riešenia problémov a iné techniky rozvoja sebapoznania.
- Samozrejme sme zahrnuli do modulu aj tému správnej životosprávy, pretože telo a psychika sú úzko prepojené a je potrebné sa starať nielen o svoju myseľ a emócie, ale aj o svoje telo. Naučíte sa tým predchádzať dlhodobému stresu.
- V závere modulu sa naučíte ako zvládať rozličné každodenné aj životné problémy a dáme vám návod, ako ich adekvátne riešiť. Nezabúdame ani na prevenciu relapsu a úplne na záver sa pozrieme na to, čo robiť, aby ste predchádzali zhoršeniu alebo opätovnému objaveniu sa depresie. Predstavíme vám techniku mindfullness (nácvik všímavosti).
Zdôrazňujeme, že vôbec nemusíte mať pocity viny, ak ste zistili, že ste depresívny/a. Nehľadajte vinu ani v sebe ani v druhých. Dôležité je to, že máte vôľu depresiu prekonať.
Depresia je choroba celého organizmu. Nie je to len slabosť či nedostatok vôle. Od bežného smútku a rozladenosti sa depresia líši hlavne v tom, že je intenzívnejšia, trvá dlhšiu dobu (minimálne 2 týždne) a bráni adaptácii k životným okolnostiam. Nie je to len zmena nálady. Človek s depresiou nie je „nenormálny“ a nie je „blázon“. Je chorý a nedokáže fungovať v bežnom živote.
Depresia je jednou z najčastejších chorôb, ktorou ľudia trpia. U každého piateho človeka sa aspoň jedenkárt v živote objaví depresia. U žien sa vyskytuje 2 – 3 krát tak často ako u mužov. Depresia sa vyskytuje aj u detí, no najviac je to u dospelých. Napriek tomu, že je to najčastejšia choroba, asi len 25% ľudí s depresiou ju majú potvrdenú a adekvátne sa liečia. Depresia sa totiž skrýva aj za iné telesné ochorenia (napr. ischemická porucha srdca, cukrovka, vysoký krvný tlak, nádorové ochorenie), čo častokrát bráni včas depresiu rozpoznať a liečiť.
Depresia je našťastie liečiteľná choroba. Síce liečba trvá dlhšie – nie je to ako liečba angíny, ale stojí za to ju prekonať.