Panická porucha má svoje typické príznaky. Pokúste sa odpovedať si na tieto otázky a ak si vo väčšine prípadov odpoviete kladne, je tento kurz určený pre vás.
Uvedené prejavy sa u vás nemusia objaviť všetky a naraz. U niekoho prevláda iba niekoľko z nich, inému sa môže zdať, že ich má všetky. Je to individuálne. Uvedené prejavy sú príznakmi panickej poruchy vtedy, ak sa objavujú príliš často a nie sú obmedzené len na jednu určitú situáciu a sú tak intenzívne a silné, až má jedinec strach z odpadnutia, straty kontroly alebo strach zo smrti. Panická porucha vzniká na základe toho, že si jedinec začne nesprávne vysvetľovať rôzne nepríjemné telesné pocity, ktoré sú prejavmi stresu a vnímajú ich ako životu nebezpečné.
Často sa človek obáva, že dostal infarkt alebo porážku, preto zvykne navštevovať častejšie pohotovostnú službu a opakovane vyhľadávať rôznych odborníkov – lekárov.
Ak ste sa v uvedených príznakoch „našli“, nemusíte mať pocity viny, že máte panickú poruchu. Ona vzniká postupne, na podklade dlhodobejšieho stresu a jedinec vôbec nemusí byť schopný rozpoznať ju hneď pri prvom panickom záchvate. Dôležité je, že máte vôľu naučiť sa panické stavy zvládať.
Toto ochorenie patrí medzi úzkostné poruchy. Objavuje sa z pravidla dvakrát častejšie u žien ako u mužov. Ojedinelé panické záchvaty zažije počas života asi 7 – 9 % ľudí, takže aj u ľudí, ktorý panickú poruchu nemajú, sa z času na čas môžu objaviť nepríjemné telesné pocity paniky.
Panická porucha sa dá úspešne zvládnuť.
Modul vám pomôže do hĺbky porozumieť tomu, čo sa s vami počas panického záchvatu deje. Naučí vás, akým spôsobom panické ataky zvládať, ako zaobchádzať s jeho príznakmi. Tak isto vám je nápomocný v tom, ako trénovať zručnosti, ktoré pomáhajú predchádzať ďalším panickým záchvatom v budúcnosti. Porozumiete príčinám, súvislostiam a dôsledkom, prečo sa panické záchvaty objavujú. Modul sa zameriava aj na zmenu spôsobu uvažovania o panických záchvatov, aby ste ich už nemuseli vnímať tak ohrozujúco. Udržiavať si žiadúci stav mysle a prežívania pomáha nácvik mindfullness (nácvik všímavosti).