Panická porucha

Mám panickú poruchu?

Panická porucha má svoje typické príznaky. Pokúste sa odpovedať si na tieto otázky a ak si vo väčšine prípadov odpoviete kladne, je tento kurz určený pre vás.

  1. Trápi Vás strach a úzkosť z toho, čo sa deje vo Vašom tele ako napr. búšenie srdca, bolesť na hrudi, problémy s dýchaním, závrate, vnútorné napätie, mravčenie, pocit na zvracanie, potenie, návaly tepla alebo chladu?
  2. Máte obavy, že omdliete, zomriete, zbláznite sa a stratíte kontrolu nad sebou?
  3. Trvá to spravidla niekoľko minút, ale aj 2 hodiny, pričom niektoré uvedené pocity trvajú aj dlhšie?
  4. Máte následne pocit uplného vyčerpania?
  5. Bojíte sa, že sa tieto stavy budú opakovať?
  6. Objavujú sa tieto pocity akoby z ničoho nič, náhle a nepredvídateľne, napr. na verejnosti, ale aj keď ste doma a oddychujete?
  7. Vyhýbate sa situáciám a činnostiam, v ktorých sa tieto pocity a obavy objavujú (napr. necvičíte) a taktiež situáciám, kedy by nebol by možný únik, resp. možnosť privolať si pomoc (napr. nechodíte na miesta, kde nesídli záchranka)?
  8. Alebo hoci idete niekde, kde sa môžu tieto stavy zopakovať, nosíte si so sebou vodu, lieky, mobil, aby ste mohli zavolať pomoc, resp. požiadate aby niekto išiel s vami?
  9. Očakávate tieto pocity a obavy a neviete prestať myslieť na to, že by sa už neobjavili?
  10. Užívate lieky na potláčanie úzkosti (tzv.anxiolytiká) alebo podobné prípravky z alternatívnej medicíny a napriek tomu sa tieto stavy opakujú?

Ako ste si mohli všimnúť, typické príznaky panickej poruchy sú:

  • problémy s dýchaním
  • bolesť alebo ťažoba na hrudníku
  • závrate, pocit na odpadnutie
  • potenie
  • vnútorné napätie
  • tras tela
  • predstava, že svet je zvláštny a neskutočný
  • pocit na zvracanie
  • zrýchlená činnosti srdca
  • pocit hrče v krku
  • návaly tepla alebo chladu
  • strach zo smrti
  • strach zo zbláznenia a straty kontroly
  • očakávanie ďalšieho záchvatu
  • vyhýbanie sa určitým situáciám, miestam alebo činnostiam, z ktorých je ťažké uniknúť
  • zabezpečenie si úľavy pomocou rôznych predmetov (talizmany, mobilného telefónu) alebo aktivít (užitie liekov alebo alkoholu)

Uvedené prejavy sa u vás nemusia objaviť všetky a naraz. U niekoho prevláda iba niekoľko z nich, inému sa môže zdať, že ich má všetky. Je to individuálne. Uvedené prejavy sú príznakmi panickej poruchy vtedy, ak sa objavujú príliš často a nie sú obmedzené len na jednu určitú situáciu a sú tak intenzívne a silné, až má jedinec strach z odpadnutia, straty kontroly alebo strach zo smrti. Panická porucha vzniká na základe toho, že si jedinec začne nesprávne vysvetľovať rôzne nepríjemné telesné pocity, ktoré sú prejavmi stresu a vnímajú ich ako životu nebezpečné.

Často sa človek obáva, že dostal infarkt alebo porážku, preto zvykne navštevovať častejšie pohotovostnú službu a opakovane vyhľadávať rôznych odborníkov – lekárov.

Ak ste sa v uvedených príznakoch „našli“, nemusíte mať pocity viny, že máte panickú poruchu. Ona vzniká postupne, na podklade dlhodobejšieho stresu a jedinec vôbec nemusí byť schopný rozpoznať ju hneď pri prvom panickom záchvate. Dôležité je, že máte vôľu naučiť sa panické stavy zvládať.

Toto ochorenie patrí medzi úzkostné poruchy. Objavuje sa z pravidla dvakrát častejšie u žien ako u mužov. Ojedinelé panické záchvaty zažije počas života asi 7 – 9 % ľudí, takže aj u ľudí, ktorý panickú poruchu nemajú, sa z času na čas môžu objaviť nepríjemné telesné pocity paniky.

Panická porucha sa dá úspešne zvládnuť.

Ako vám kurz pomôže panické záchvaty zvládať?

Modul vám pomôže do hĺbky porozumieť tomu, čo sa s vami počas panického záchvatu deje. Naučí vás, akým spôsobom panické ataky zvládať, ako zaobchádzať s jeho príznakmi. Tak isto vám je nápomocný v tom, ako trénovať zručnosti, ktoré pomáhajú predchádzať ďalším panickým záchvatom v budúcnosti. Porozumiete príčinám, súvislostiam a dôsledkom, prečo sa panické záchvaty objavujú. Modul sa zameriava aj na zmenu spôsobu uvažovania o panických záchvatov, aby ste ich už nemuseli vnímať tak ohrozujúco. Udržiavať si žiadúci stav mysle a prežívania pomáha nácvik mindfullness (nácvik všímavosti).

  1. V prvej lekcii vám poskytneme informácie o panickej poruche, aby ste rozumeli jej podstate.
  2. Následne detailne porozumiete tomu, čo sa deje vo vašom tele, ako sa cítite, aké myšlienky vám bežia hlavou v situáciách neprekonateľného strachu a čo v situácii panického záchvatu najčastejšie robíte, aby ste sa obávaným situáciám vyhli alebo zabezpečili si úľavu.
  3. Neskôr sa naučíte pracovať na zmene vášho myslenia – meniť chybné interpretácia nepríjemných telesných pocitov.
  4. Tak isto vás čaká aj nácvik techník zameraných na kontrolu telesných pocitov, aby už neovládali oni vás, ale vy ich. Naučíte sa zvládať nepríjemné telesné pocity, čím sa strach a úzkosť budú znižovať.
  5. V ďalšej časti sa pozrieme na to, ako zvládať nepríjemné telesné pocity ako napr. pocit nedostatku vzduchu, búšenie srdca. Naučíte sa to prostredníctvom vystavenia sa týmto pocitom. Tak budete môcť čeliť týmto pocitom a zistiť, že sú napriek vášmu strachu a obavám neškodné. Nakoniec sa budete môcť naučiť, čo robiť inak, napr. vystaviť sa situáciám, ktorých sa obávate.
  6. V module sme pre vás pripravili lekcie zamerané na to, aby ste si aj v iných situáciách a pri iných problémoch vedeli poradiť sami, naučíte sa techniku riešenia problémov a iné techniky na rozvoj sebapoznania.
  7. Samozrejme sme zahrnuli do modulu aj tému správnej životosprávy, pretože telo a psychicka sú úzko prepojené a je potrebné sa starať nielen o svoju myseľ a emócie, ale aj o svoje telo.
  8. V závere modulu sa naučíte ako zvládať rôzne každodenné aj životné problémy. Nezabúdame ani na prevenciu relapsu, teda úplne na záver sa pozrieme na to, čo robiť, aby ste predchádzali zhoršeniu alebo opätovnému objaveniu sa panickej poruchy. Naučíte sa tým predchádzať dlhodobému stresu. A predstavíme vám techniku mindfullness (nácvik všímavosti).